Skuteczne środki w zwalczaniu chorób zbóż

Informacje

Kategoria: Zboża

Tagi dla artykułu
art

Skuteczne środki w zwalczaniu chorób zbóż

Wyniszczające choroby zbóż są ogromnym problemem dla rolników, którzy żyją z upraw i plonów. Niektóre z nich, takie jak zaraza przez Tiofanat metylowy 500 sc i choroby wirusowe, muszą być leczone, nim pojawią się znacznie bardziej zaawansowane symptomy, albowiem jedynie w ten sposób można mieć jakąkolwiek szansę zabezpieczyć potencjał plonu. Wykorzystanie profilaktycznych rozwiązań intensyfikujących trwałość zboża przez gospodarza w odpowiednim czasie może pomóc w zapobieganiu wielu komplikacjom chorobowym.

Zabezpieczenie zboża przed chorobami - polecane działania ochronne

Proaktywne podejście do zwalczania chorób jest często o wiele bardziej efektywne i ekonomiczne niż metody reaktywne w sezonie. Ogólnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia czy też innego zboża warto się zainteresować już na samym początku przygody z rolnictwem.

Poniżej omawiamy niektóre z tych najbardziej ważnych, jakie należałoby wdrożyć, aby choroby pszenicy ozimej wiosną oraz pozostałe nie generowały większego kłopotu.

Wyselekcjonowane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• weryfikacja obecności azotu,

• środki grzybobójcze na pszenice.

Szczególnie właśnie sadzenie zboża w odpowiednim czasie jest istotne dla uniknięcia niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem najlepszych momentów dla danego gatunku zboża zezwala na dłuższy okres wegetatywnego wzrostu - co w wypadku chorób takich jak choroby zbóż ozimych ma w rzeczywistości ogromne znaczenie.

Zbytnio wysokie ilości i współczynniki żyzności azotu są w stanie sprawiać nadto grube, bujne drzewostany, które mogą mieć obniżoną cyrkulację powietrza i przenikanie światła, czyniąc plon znacznie bardziej podatnym na choroby dolistne, lub inne typu fungicydy. Jest to szczególnie prawdziwe, gdy daty sadzenia zbóż są stosunkowo wczesne dla danej uprawy.

Choroby choroby zbóż jarych zboża - wygrana walka

Poza powyższymi sadzenie wielu rodzajów pszenicy o rozmaitych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty siania, zabiegi fungicydowe oraz wybór produktów o większej odporności bądź też tolerancji na nadrzędne szkodniki oraz schorzenia, takie jak karłowatość objawy może wspomóc zmniejszyć ryzyko znacznych strat. Pierwsza forma wymienionej tutaj profilaktyki jako ochrona pszenicy przed chorobami ma tę dodatkową zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Warto także zwrócić uwagę na cieszący się coraz znacznie większą renomą tebukonazol w pszenicy - przez wielu rolników doceniany jako efektywna forma asekuracji.

Komentarze: 1


noavatar.png
Kaznowski 2019-12-06

Pilnie nieomal rok po ożenku zostali papami boskiej córki, oraz po dwóch latkach malca.